Osteoporoza
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie stwarza rozwijająca się u nich wśród dobrego samopoczucia, w sposób skryty – osteoporoza.
Osteoporoza to ubytek masy kostnej, przy czym ubytek ten dotyczy przede wszystkim wewnętrznej, beleczkowatej struktury (część gąbczasta kości), przy stosukowo dobrze zachowanej części zewnętrznej (część zbita kości).
Diagnostyka osteoporozy
Podstawowym badaniem koniecznym do rozpoznania osteoporozy to badanie densytometryczne kości.
Densytometria jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie rentgenowskie służące do oceny gęstości kości. Badanie densytometryczne stanowi podstawowe narzędzie w diagnostyce osteoporozy, ocenie stopnia jej zaawansowania i pozwala obiektywnie monitorować leczenie.
O diagnozowaniu i problemie osteoporozy mówi specjalista reumatolog dr Anna Krukowska
Leczenie osteoporozy w Reumatice
Pierwszym etapem rozpoczęcia leczenia jest konsultacja lekarska. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu densytometrii i odpowiednich badań laboratoryjnych oraz po przeanalizowaniu ich przez lekarza, może on zaplanować przebieg leczenia.
Zarówno badanie densytometryczne jak i badania laboratoryjne mogą państwo wykonać u nas w przychodni po zleceniu przez lekarza.
Leczenie osteoporozy opiera się na minimalizowaniu złamań kości, zatem zalecona może być modyfikacja stylu życia, odpowiednia suplementacja, a także leki takie jak Prolia, czy kwas ibandronowy. Oba leki podawane są w naszym ośrodku.
Poradnia leczenia osteoporozy prowadzona jest przez:
dr Krzysztofa Bielskiego
dr Annę Krukowską
dr n. med. Piotra Geislera
Zalecenia żywieniowe w osteoporozie
Sposób żywienia jest jednym z modyfikowalnych czynników związanych z osteoporozą - może prowadzić do zapobiegania zmianom osteoporotycznym, jak i zwiększać ryzyko ich wystąpienia. Dzieje się tak, ponieważ w pożywieniu znajdują się składniki odżywcze i pokarmowe zarówno korzystne dla budowy kośćca, ale i niekorzystnie wpływające na budowę i funkcjonowanie tkanki kostnej.
Kluczowe zalecenia w diecie osób chorych na osteoporozę, zgodnie z którymi dzielimy produkty na zalecane i niezalecane w osteoporozie to:
- Unikanie niedożywienia i nadwagi/ otyłości
- Dieta jak najbardziej nieprzetworzona i zróżnicowana
- Prawidłowa podaż wapnia z dobrych źródeł pokarmowych
- Odpowiednia (nie wysoka) podaż białka w diecie, szczególnie pochodzenia roślinnego
- Odpowiednia podaż witaminy D3- zgodnie z zaleceniami lekarskimi
- Odpowiednie spożycie witamin C i K oraz magnezu i cynku
- Ograniczenie spożycia soli i fosforu pochodzącego z produktów przetworzonych
- Ograniczenie używek zwierających kofeinę i alkoholu