Poradnia leczenia osteoporozy

Osteoporoza

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie stwarza rozwijająca się u nich wśród dobrego samopoczucia, w sposób skryty – osteoporoza.

Osteoporoza to ubytek masy kostnej, przy czym ubytek ten dotyczy przede wszystkim wewnętrznej, beleczkowatej struktury (część gąbczasta kości), przy stosukowo dobrze zachowanej części zewnętrznej (część zbita kości).

Diagnostyka osteoporozy

Podstawowym badaniem koniecznym do rozpoznania osteoporozy to badanie densytometryczne kości.

Densytometria jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie rentgenowskie służące do oceny gęstości kości. Badanie densytometryczne stanowi podstawowe narzędzie w diagnostyce osteoporozy, ocenie stopnia jej zaawansowania i pozwala obiektywnie monitorować leczenie.

O diagnozowaniu i problemie osteoporozy mówi specjalista reumatolog dr Anna Krukowska

Leczenie osteoporozy
w Reumatice

Pierwszym etapem rozpoczęcia leczenia osteoporozy jest konsultacja lekarska. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu densytometrii i odpowiednich badań laboratoryjnych oraz po przeanalizowaniu ich przez lekarza, może on zaplanować przebieg leczenia.

Zarówno badanie densytometryczne jak i badania laboratoryjne mogą państwo wykonać u nas w przychodni po zleceniu przez lekarza.

Leczenie osteoporozy opiera się na minimalizowaniu złamań kości, zatem zalecona może być modyfikacja stylu życia, odpowiednia suplementacja, a także leki takie jak Prolia, czy kwas ibandronowy. Oba leki podawane są w naszym ośrodku.

Poradnia leczenia osteoporozy prowadzona jest przez:
dr Krzysztofa Bielskiego
dr Annę Krukowską
dr n. med. Piotra Geislera

Zalecenia żywieniowe
w osteoporozie

Sposób żywienia jest jednym z modyfikowalnych czynników związanych z osteoporozą - może prowadzić do zapobiegania zmianom osteoporotycznym, jak i zwiększać ryzyko ich wystąpienia. Dzieje się tak, ponieważ w pożywieniu znajdują się składniki odżywcze i pokarmowe zarówno korzystne dla budowy kośćca, ale i niekorzystnie wpływające na budowę i funkcjonowanie tkanki kostnej.

Kluczowe zalecenia w diecie osób chorych na osteoporozę, zgodnie z którymi dzielimy produkty na zalecane i niezalecane w osteoporozie to:

  • Unikanie niedożywienia i nadwagi/ otyłości
  • Dieta jak najbardziej nieprzetworzona i zróżnicowana
  • Prawidłowa podaż wapnia z dobrych źródeł pokarmowych
  • Odpowiednia (nie wysoka) podaż białka w diecie, szczególnie pochodzenia roślinnego
  • Odpowiednia podaż witaminy D3- zgodnie z zaleceniami lekarskimi
  • Odpowiednie spożycie witamin C i K oraz magnezu i cynku
  • Ograniczenie spożycia soli i fosforu pochodzącego z produktów przetworzonych
  • Ograniczenie używek zwierających kofeinę i alkoholu

Poradnia osteoporozy – Warszawa

Osteoporoza to poważna choroba, która dotyka osoby starsze, ale nie tylko. Często jest skutkiem innych zaburzeń czy schorzeń, jak również pojawia się w wyniku nieprawidłowej diety, korzystania z używek, małej ekspozycji na słońce lub niewielkiej aktywności fizycznej. Jest to schorzenie polegające na utracie masy kostnej i osłabieniu struktury kości, co prowadzi do zwiększenia ryzyka złamań, dłuższego gojenia się urazów.
Reumatika – poradnia osteoporozy w Warszawie to miejsce, gdzie zapewniamy kompleksową opiekę medyczną pacjentom z chorobami kości. Nasza oferta obejmuje szeroki zakres diagnostyki, leczenia i profilaktyki osteoporozy zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi.

osteoporoza-poradnia-leczenie
poradnia-leczenie-oseoporoza

Zakres usług poradni osteoporozy

Jako poradnia osteoporozy zapewniamy pełną opiekę nad pacjentami, od momentu rozpoznania i postawienia diagnozy, przez opracowanie terapii, aż po wdrożenie leczenia osteoporozy.

Diagnostyka osteoporozy

Dla jednoznacznego potwierdzenia choroby i jej stadium, musimy wykonać szereg badań, do których zalicza się skanowanie densytometryczne. Wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt do pomiaru gęstości mineralnej kości, co pozwala nam dokładnie ocenić ryzyko osteoporozy. Oprócz tego wspieramy się badaniami laboratoryjnymi, głównie krwi, aby ocenić poziom wapnia i innych ważnych składników mineralnych. Wreszcie analizujemy czynniki ryzyka, takie jak styl życia, historia medyczna czy obciążenia genetyczne.

poradnie-leczenia-osteoporozy
leczenie-osteoporozy-poradnia

Leczenie osteoporozy

Po rozpoznaniu choroby dostarczamy skuteczne leki, które pomagają wzmocnić kości i zmniejszyć ryzyko złamań. Wśród zaleceń lekarskich może być także suplementacja witamin i minerałów (jeśli występują ich niedobory). Poza tym istotna jest edukacja pacjenta w zakresie zdrowej diety oraz znaczenia aktywności i ćwiczeń fizycznych. Pomożemy w ich dobraniu oraz prawidłowym wykonywaniu.

Programy rehabilitacyjne

W celu wzmocnienia kości czy szybszego powrotu do zdrowia po urazach wdrażamy indywidualne programy rehabilitacyjne. Oferujemy sesje fizjoterapii, które pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić równowagę i koordynację, co może zmniejszyć ryzyko upadków i złamań w przyszłości. Specjaliści prowadzą zajęcia uwzględniające ćwiczenia rehabilitacyjne, które są dostosowane do potrzeb pacjentów z osteoporozą.

poradnia-leczenia-osteoporozy
poradnia-osteoporozy

Poradnia osteoporozy – tu jesteś pod dobrą opieką

Poradnia osteoporozy Warszawa to miejsce, gdzie troszczymy się o zdrowie pacjentów zmagających się z urazami kości, bólem, dyskomfortem, ograniczoną ruchomością. Nasz zespół składa się z doświadczonych lekarzy, fizjoterapeutów, którzy dbają o to, aby każdy pacjent otrzymał spersonalizowany plan leczenia uwzględniający jego indywidualne potrzeby i czynniki ryzyka.