Kapilaroskopia

Diagnostyka mikrokrążenia

Kapilaroskopia wykonywana jest celem pogłębienia diagnostyki zaburzeń w mikrokrążeniu. Ocenia naczynia włosowate (kapilary) w obrębie wału paznokciowego.

Istotne badanie w reumatologii

Jest to jedno z istotniejszych badań stosowanych w dziedzinie reumatologii, pozwalające m.in. zdiagnozować poważne objawy towarzyszące układowym chorobom tkanki łącznej, w szczególności twardzinie układowej. Dzięki tej metodzie prowadzona jest diagnostyka różnicowa pierwotnego i wtórnego objawu Raynouda, charakteryzującego się bolesnym blednięciem, zasinieniem i zaczerwienieniem rąk, czy stóp pod wpływem ekspozycji na zimno lub inne czynniki np. stres.

U pacjentów z twardziną układową, której może towarzyszyć wtórny objaw Raynouda, dochodzi do zmian w kapilarach. Występują kapilary olbrzymie, rozgałęzione, jak również mogą się tworzyć obszary pozbawione unaczynienia (w zawansowanym stadium choroby). W efekcie powstają obszary martwicy tkanek i bolesne owrzodzenia. Pierwotny objaw Raynouda związany jest z nadmiernym skurczem naczyń krwionośnych, nie towarzyszy mu zwykle inna choroba i nie występują zmiany w kapilarach typowe dla twardziny.

Kapilaroskopia to całkowicie bezbolesne badanie które polega na oglądaniu w powiększeniu naczyń krwionośnych znajdujących się w obrębie wału paznokciowego.

Badanie wykonuje się specjalistycznym mikroskopem (kapilaroskopem) podłączonym do komputera. Na ekranie monitora oglądane są naczynia włosowate w powiększeniu 50 i 250-krotnym. Następnie uzyskane zdjęcia są przetwarzane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Pomiary pojedynczych naczyń są dokonywane z dokładnością do 1 mikrometra, co umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie danej choroby. Badanie wykonywane jest na nowoczesnym sprzęcie Dino-Lite Digital Microscope. Jest to badanie nieinwazyjne – może być wykonywane wielokrotnie.

Pacjent otrzymuje opis i wydruk badania bezpośrednio po badaniu.

Jak się przygotować do kapilaroskopi:

  • minimum 4 godziny przed badaniem nie należy pić kawy i mocnej herbaty,
  • minimum 4 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od palenia papierosów,
  • 24 godziny przed badaniem nie powinno się spożywać alkoholu,
  • 2 tygodnie przed badaniem nie można wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych rąk, m.in. nie należy wycinać skórek przy płytce paznokcia i wykonywać manicure, gdyż zabiegi te mogą zaburzyć mikrokrążenie i zmienić obraz badania,
  • na badanie należy się zgłosić około 15 minut wcześniej, aby nastąpiła aklimatyzacja do temperatury pokojowej.