Kapilaroskopia

Diagnostyka mikrokrążenia

Kapilaroskopia wykonywana jest celem pogłębienia diagnostyki zaburzeń w mikrokrążeniu. Ocenia naczynia włosowate (kapilary) w obrębie wału paznokciowego.

Istotne badanie w reumatologii

Jest to jedno z istotniejszych badań stosowanych w dziedzinie reumatologii, pozwalające m.in. zdiagnozować poważne objawy towarzyszące układowym chorobom tkanki łącznej, w szczególności twardzinie układowej. Dzięki tej metodzie prowadzona jest diagnostyka różnicowa pierwotnego i wtórnego objawu Raynouda, charakteryzującego się bolesnym blednięciem, zasinieniem i zaczerwienieniem rąk, czy stóp pod wpływem ekspozycji na zimno lub inne czynniki np. stres.

U pacjentów z twardziną układową, której może towarzyszyć wtórny objaw Raynouda, dochodzi do zmian w kapilarach. Występują kapilary olbrzymie, rozgałęzione, jak również mogą się tworzyć obszary pozbawione unaczynienia (w zawansowanym stadium choroby). W efekcie powstają obszary martwicy tkanek i bolesne owrzodzenia. Pierwotny objaw Raynouda związany jest z nadmiernym skurczem naczyń krwionośnych, nie towarzyszy mu zwykle inna choroba i nie występują zmiany w kapilarach typowe dla twardziny.

Kapilaroskopia to całkowicie bezbolesne badanie które polega na oglądaniu w powiększeniu naczyń krwionośnych znajdujących się w obrębie wału paznokciowego.

Badanie wykonuje się specjalistycznym mikroskopem (kapilaroskopem) podłączonym do komputera. Na ekranie monitora oglądane są naczynia włosowate w powiększeniu 50 i 250-krotnym. Następnie uzyskane zdjęcia są przetwarzane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Pomiary pojedynczych naczyń są dokonywane z dokładnością do 1 mikrometra, co umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie danej choroby. Badanie wykonywane jest na nowoczesnym sprzęcie Dino-Lite Digital Microscope. Jest to badanie nieinwazyjne – może być wykonywane wielokrotnie.

Pacjent otrzymuje opis i wydruk badania bezpośrednio po badaniu.

Jak się przygotować do kapilaroskopi:

  • minimum 4 godziny przed badaniem nie należy pić kawy i mocnej herbaty,
  • minimum 4 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od palenia papierosów,
  • 24 godziny przed badaniem nie powinno się spożywać alkoholu,
  • 2 tygodnie przed badaniem nie można wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych rąk, m.in. nie należy wycinać skórek przy płytce paznokcia i wykonywać manicure, gdyż zabiegi te mogą zaburzyć mikrokrążenie i zmienić obraz badania,
  • na badanie należy się zgłosić około 15 minut wcześniej, aby nastąpiła aklimatyzacja do temperatury pokojowej.

Kapilaroskopia – Warszawa

Kapilaroskopia jest jednym z etapów i narzędzi diagnozowania oraz monitorowania chorób układu naczyniowego oraz reumatologicznych.
Zespół doświadczonych specjalistów z Reumatika zajmuje się badaniem naczyń włosowatych przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników. Jeśli masz skierowanie na kapilaroskopię lub wskazania do zrobienia tego badania, skontaktuj się z nami, aby znaleźć i wybrać dogodny termin konsultacji.

Czym jest kapilaroskopia?

Kapilaroskopia to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która umożliwia dokładne badanie naczyń włosowatych w skórze dłoni. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne, takie jak twardzina układowa czy reumatoidalne zapalenie stawów, gdzie układ naczyniowy może ulegać zmianom. Dzięki kapilaroskopii możliwe jest wczesne wykrycie tych zmian oraz monitorowanie ich przebiegu.

Dlaczego warto skorzystać z naszej usługi kapilaroskopii w Warszawie?

Zespół lekarzy specjalistów reumatologów oraz diagnostów naczyniowych z Reumatika posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu kapilaroskopii. Nasze działania wspiera nowoczesny sprzęt medyczny. Możesz być pewien, że jesteś w dobrych rękach – zajmiemy się Tobą z największym zaangażowaniem, indywidualnie podchodząc zarówno do opisywanych objawów, jak i ustalania planu leczenia. Wyniki wraz z opisem i interpretacją otrzymasz najszybciej, jak to będzie możliwe./p>

Umów się na badanie – kapilaroskopia w Reumatika

Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi kapilaroskopii w Warszawie, jeśli masz podejrzenia co do stanu swojego układu naczyniowego lub chorób reumatologicznych. Dbamy o Twoje zdrowie i komfort, zapewniając profesjonalną opiekę medyczną oraz pełne wsparcie w procesie diagnozowania i leczenia.