Konsultacja lekarska z blokadą diagnostyczną (środkiem znieczulającym)

Viscosuplementacja to zastosowanie kwasu hialuronowego, w dedykowanej dostawowej formie, wprowadzanego za pomocą iniekcji przez lekarza ortopedę pod kontrolą USG.

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem macierzy chrząstki stawowej dostarczany z płynu stawowego. Dzięki oleistej formie kwasu hialuronowego wprowadzenie go dostawowo powoduje: poprawę funkcji stawu i płynność ruchu. W warunkach fizjologicznych hialuronian jest związkiem produkowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej  i odpowiada za prawidłowy ruch w stawie.

Główną funkcją  kwasu hialuronowego w zdrowym stawie jest otaczanie i ochrona błony maziowej i powierzchni kolagenowej struktury tkanki chrzęstnej przed uszkodzeniami mechanicznymi powodowanego dźwiganiem całego ciała.  Kwas hialuronowy jest odpowiednim środkiem smarującym zarówno dzięki właściwościom samych cząsteczek, jak również dzięki możliwości ich rozprowadzania w całym stawie.

Kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe pomiędzy siecią włókien kolagenowych otaczająca wszystkie komórki, naczynia krwionośne i chłonne, oraz zakończenia komórek nerwowych w tkankach stawowych, działając jak substancja smarująca.

Badania kliniczne  zastosowania kwasu hialuronowego dostawowo potwierdzają  skuteczność działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz osłaniającego chrząstkę stawową. Dzięki tego typu zabiegom wzrasta elastyczność płynu stawowego,  odżywienie oraz  śliskość chrząstki stawowej co przyczynia się  do poprawy  warunków biochemicznych stawu.  Viscosuplementacja:

  • opóźnia proces starzenia  i destrukcji stawu,
  • poprawia funkcje stawu
  • otacza i ochrania błonę maziową stawu
  • jest dobrą alternatywą do stosowania doustnych preparatów przeciwbólowych oraz glikokortykosteroidów.

Dzięki unikatowej strukturze chemicznej preparatów dostawowych, wydłużającej czas przebywania substancji w stawie, możemy uzyskać długoterminowy efekt terapii. Poprawienie struktury pozakomórkowej chrząstki i stymulację do jej prawidłowego funkcjonowania.

 

Wskazania do zabiegu:

  • Leczenie pierwszych stadium choroby zwyrodnieniowej stawów i chondromalacji chrząstki stawowej.
  • Profilaktyka dla osób  starszych jako działanie przeciwbólowe i chroniące staw.
  • Profilaktyka dla osób prowadzący aktywny tryb życia i wyczynowych sportowców w celu opóźnienia starzenia, ochrony, prawidłowego odżywienia chrząstki, zmniejszenia obciążania stawów  podczas biegania i innych sportów np. triathlonu.

 

Kwalifikacja do zabiegu:

Kwalifikacja pacjenta do terapii regeneracyjnej kwasem hialuronowym odbywa się podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań USG i RTG.

 

Jak wykonuje się zabieg Viscosuplementacji?

  1. Przygotowanie stawu i okolicy poddanej zabiegowi.
  2. Wprowadzenie igły do stawu pod kontrolą USG i podanie preparatu w staw.

 

W chondromalacji i chorobach zwyrodnieniowych stawów w zależności od stopnia zaawansowania choroby efekt utrzymuje się min. 6 miesięcy.

W profilaktyce i osób wyczynowo uprawiających sporty zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego w stawy w zależności od aktywności fizycznej i prowadzonego stylu życia raz na 1-2 lata

 

Zalecenia po zabiegu

Po podaniu preparatu  należy ograniczyć uprawianie sportu przez tydzień.

W przypadku zaleconej przez lekarza terapii kwasem hialuronowym ( w schemacie 3 iniekcje w odstępie tygodniowym w stawie kolanowym ) lub w odstępie 2-4 tygodnie np. w stawie biodrowym aktywność należy ograniczyć przez cały okres trwania terapii.

 

Zastrzyki śródstawowe mogą powodować chwilowy ból, obrzęk i/lub wysięk - objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni

 

Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?

  • zdiagnozowana nadwrażliwość na hialuronian sodu
  • choroby autoimmunologiczne w wywiadzie
  • zastoje żylne lub limfatyczne
  • infekcje lub poważne zapalenia stawów
  • choroby skórne lub infekcje w miejscu podania preparatu
  • ciąża i laktacja
  • choroby nowotworowe