Osteoporoza jest chorobą, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, a szczególnie dokuczliwa jest dla seniorów. To schorzenie charakteryzujące się utratą masy kostnej i zmniejszoną gęstością kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. Jednak istnieją skuteczne sposoby leczenia osteoporozy pozwalające pacjentom utrzymać zdrowe i mocne kości. Zobacz, jakie możliwości daje współczesna medycyna.
Zrozumienie osteoporozy – co to za choroba?
Osteoporoza to schorzenie, które polega na utracie masy kostnej i obniżeniu gęstości kości. Kości stają się kruche i podatne na złamania nawet przy niewielkich urazach lub obciążeniach. Osteoporoza często rozwija się bezobjawowo, a jednym z jej skutków jest większa podatność na złamania kręgów, bioder, nadgarstków i innych części ciała, co znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. Szybsze rozpoznanie gwarantuje poprawę komfortu i jakości życia, a także wdrożenie trafnego leczenia. Stąd tak istotne znaczenie diagnostyki.
Diagnostyka osteoporozy – rozpoznanie choroby
Najczęściej stosowanym badaniem diagnostycznym jest densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości. Wynik tego badania pozwala lekarzowi ocenić stopień utraty masy kostnej i zdiagnozować osteoporozę. Na podstawie wyników densytometrii oraz innych czynników ryzyka, lekarz może ocenić, czy pacjent potrzebuje leczenia i jaki rodzaj terapii będzie najodpowiedniejszy. Pod uwagę bierze też objawy zgłaszane przez pacjenta i historię jego chorób. Na tym etapie holistyczne spojrzenie jest niezbędne, aby móc zaplanować dalsze postępowanie oraz leczenie.
Sposoby leczenia osteoporozy
Leczenie osteoporozy jest wieloetapowe i obejmuje różne strategie mające na celu wzmocnienie kości, zmniejszenie ryzyka złamań oraz kontrolowanie bólu i towarzyszących mu innych dolegliwości. Do najczęściej stosowanych metod zalicza się suplementację witamin i minerałów, zwłaszcza wapnia i witaminy D3 (gdy badania potwierdzą ich niedobory), jak również przyjmowanie zapisanych przez lekarza leków najczęściej takich jak bisfosfoniany, selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERMs), denosumab. Niekiedy uzasadnione jest wdrożenie terapii hormonalnej.
Wsparciem w terapii są też ćwiczenia fizyczne, a to często wiąże się także ze zmianą stylu życia. Rekomendowane jest odstawienie używek i zadbanie o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze.
Osteoporoza – choroba kości i układu szkieletowego
Osteoporoza jest poważną chorobą, która może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta. Dolegliwości ze strony układu szkieletowego wywołują dyskomfort i wprowadzają szereg ograniczeń.
Dzięki odpowiedniemu leczeniu, zmianom w stylu życia i profilaktyce, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy i kontrolować jej postęp. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia zaburzeń (związanych np. z gęstością kości) i podjąć odpowiednie kroki, aby wzmocnić je na całe życie.