O badaniach

Co to są badania kliniczne?

W związku z coraz lepsza znajomością mechanizmów biorących udział w powstawaniu chorób reumatycznych na całym świecie, firmy farmaceutyczne prowadzą prace nad nowymi lekami mogącymi znaleźć zastosowanie w terapii tych chorób. Zanim leki te zostaną zarejestrowane i dopuszczone do ogólnego stosowania, trzeba udowodnić, że rzeczywiście posiadają one działanie lecznicze. Badania kliniczne polegają na obserwacji pacjentów przyjmujących nowoczesne leki, zanim zostaną one zarejestrowane do ogólnego użytku. Ocenia się ich skuteczność  i bezpieczeństwo w porównaniu z innymi znanymi już lekami lub/i placebo.

Innym rodzajem badań klinicznych są takie w których porównywana jest skuteczność i bezpieczeństwo leku będącego już od pewnego czasu na rynku z jego odpowiednikiem, produkowanym przez inną firmę chcącą wprowadzić swój produkt na rynek.

Co można zyskać biorąc udział w badaniu klinicznym?

Do badania klinicznego najczęściej kwalifikowani są pacjenci, u których klasyczne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów (mimo stosowania leków utrzymuje się aktywny proces zapalny) – jest to możliwość wypróbowania nowych metod leczenia które mogą doprowadzić do poprawy jakości życia pacjenta .

Przez okres badania klinicznego pacjent nie płaci za wizyty lekarskie, badania laboratoryjne i przyjmowany badany lek.

Jak przebiega badanie kliniczne?

Czas trwania badania klinicznego może być bardzo różny. W trakcie badania pacjent przychodzi na bezpłatne wizyty do prowadzącego reumatologa (ich częstość jest różna i zależy od  badania klinicznego ), ma wykonywane badania laboratoryjne (bezpłatne) oraz otrzymuje badany lek (za który również nie płaci)

Jakie leki najczęściej podawane są pacjentom z chorobami reumatycznymi?

Są to nowoczesne leki biologiczne o różnych mechanizmach działania  stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, czy w zesztywniającym zapaleniu stawów. Badania kliniczne prowadzone są równiez z zastosowaniem klasycznych leków np w  chorobie  zwyrodnieniowej  stawów, czy reumatoidalnym zapaleniu stawów.