Osteoporoza

Utrata masy
i wytrzymałości kości

Osteoporoza to przewlekła choroba szkieletu. Częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. Jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Polega na stopniowym obniżaniu gęstości mineralnej kości i w efekcie zaniku masy kostnej. Inaczej jest nazywana zrzeszotnieniem kości.

Ubytek masy kostnej w osteoporozie dotyczy przede wszystkim wewnętrznej, beleczkowatej struktury (części gąbczastej kości), przy stosukowo dobrze zachowanej części zewnętrznej (części zbitej kości). Proces zwiększania masy kostnej odbywa się do lat trzydziestych naszego życia, a następnie po kilkuletnim okresie równowagi rozpoczyna się powolny, ale postępujący jej ubytek. Kość podobnie jak wszystkie tkanki naszego ustroju podlega prawom metabolizmu i wymienia materiał, z którego jest zbudowana poprzez układ komórek „rozpuszczających” kość starą i układ komórek budujących kość nową.

Ostoporoza najczęściej jest diagnozowana u osób po 60tym roku życia.

Przyczyny osteoporozy

Wśród licznych przyczyn powstawania osteoporozy najczęstsze to:
• przewaga aktywności komórek „rozpuszczających” kość nad aktywnością komórek odbudowujących
• zaburzenia hormonalne (niedobór hormonów stymulujących wzrost komórek) - dlatego gwałtowny ubytek masy kostnej może nastąpić u kobiet w okresie menopauzalnym (osteoporoza pomenopauzalna).

Osteoporozy należy się też spodziewać jako schorzenia współistniejącego m.in. przy:
• cukrzycy
• chorobach tarczycy i przytarczyc

a także u:
• chorych leczonych glikokortykosteroidami, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami stosowanymi w schorzeniach górnego odcinka przewodu pokarmowego a także doustnymi lekami przeciwkrzepliwymi i heparyną
• mężczyzn w czasie andropauzy i po niej
• osób z niską aktywnością fizyczną
• osób korzystających z używek

Konsekwencją uszkodzenia wewnętrznej struktury kości jest jej mała odporność na urazy, a zatem znacznie zwiększone ryzyko złamań. Najczęstszym miejscem złamania jest szyjka kości udowej, a w dalszej kolejności kompresyjne złamania kręgów - piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa i kość promieniowa powyżej nadgarstka. Złamanie szyjki kości udowej u osoby w starszym wieku jest często wyrokiem pozostawania do końca życia w łóżku. Charakterystyczną cechą tych złamań jest nieproporcjonalność siły urazu do powstałych złamań (podniesienie cięższego przedmiotu, podparcie ręką chroniące przed upadkiem lub upadek po potknięciu).

Z publikowanych statystyk wynika, że osteoporoza zostaje rozpoznana u wielu osób dopiero wówczas gdy nastąpiło złamanie kości. Dzieje się tak dlatego, że receptory bólu obecne są tylko w okostnej, czyli na zewnętrznej części kości, a nie ma ich we wnętrzu kości. Nie mamy więc żadnych sygnałów w jakim tempie ubywa nam masa kostna.

Densytometria

Osteoporozę można zdiagnozować dzięki DENSYTOMETRII. Jest to krótkie, proste i zupełnie bezbolesne badanie, które pozwala
na określenie gęstości kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i w szyjce kości udowej.
Wykrycie niedoboru masy kostnej podczas densytometrii (BMD - Bone Mass Density poniżej -1 ) jest wskazaniem do wizyty u lekarza reumatologa.

opracowano na podstawie publikacji
prof. dr hab. med. Jacek Pazdura

Konsultacja specjalistyczna

Celem konsultacji ze specjalistą reumatologiem jest przed wszystkim:

• określenie zakresu badań niezbędnych do ustalenia przyczyn niedoboru BMD
• określenie czy potrzebne jest leczenie, a jeżeli - to jak intensywne, czy wystarcza suplementacja niedoboru
• uzyskanie rekomendacji o trybie życia zabezpieczającym przed postępem choroby

Leczenie osteoporozy – Warszawa

W Reumatika możesz spodziewać się najwyższej jakości opieki medycznej w zakresie diagnostyki, profilaktyki i leczenia osteoporozy. Nasza klinika działająca w Warszawie zatrudnia wyłącznie najlepszych specjalistów, którzy wspierają osoby po urazach, cierpiące z powodu słabych gości, seniorów z chorobami szkieletu.
Osteoporoza jest chorobą, która dotyka wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, i może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak złamania kości. Powoduje ją nie tylko wiek, ale też nadużywanie używek (tytoń, alkohol), niedobory witaminy D, mała aktywność fizyczna i niewielka ekspozycja na światło słoneczne. Rozpoznajemy zarówno osteoporozę pierwotną, jak i wtórną. W Reumatika wykonujemy badania osteoporozy wynikającej z zaburzeń hormonalnych czy przewlekłych stanów zapalnych. Kładziemy nacisk na odpowiednie, indywidualnie dopasowane leczenie i monitorowanie schorzenia. Nasza oferta skupia się na kilku kluczowych aspektach – od diagnostyki, przez badania, aż po kompleksową terapię osteoporozy.

leczenie-osteoporozy-warszawa
leczenie-osteoporoza

Leczenie osteoporozy w Warszawie

Nasza wykwalifikowana kadra lekarzy reumatologów specjalizuje się w leczeniu osteoporozy pierwotnej i wtórnej. Oferujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta, dostosowane do jego potrzeb i stanu zdrowia. Nasze terapie mają na celu wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka złamań.

Osteoporoza – badania z interpretacją i opisem

W naszym ośrodku przeprowadzamy kompleksowe badania diagnostyczne osteoporozy, które pozwalają na dokładną ocenę gęstości mineralnej kości. Rozpoznajemy chorobę na podstawie wywiadu, obserwacji i badań. W tym celu stosujemy m.in. densytometrię kości, badanie radiologiczne czy kalkulator FRAX. Doświadczeni specjaliści opracowują szczegółową interpretację wyników, co pomaga w określeniu stopnia zaawansowania choroby i wyborze odpowiedniego leczenia.

osteoporozy-leczenie
osteoporoza-leczenie

Profilaktyka osteoporozy w Reumatika

Osteoporoza często jest chorobą, której można skutecznie zapobiegać. Z myślą o zdrowiu i komforcie naszych pacjentów rozszerzyliśmy ofertę Reumatika o działania edukacyjne i konsultacje obejmujące doradztwo w zakresie zdrowego stylu życia, diety bogatej w wapń oraz regularnej aktywności fizycznej, które pomagają w utrzymaniu mocnych i zdrowych kości.

Reumatika – Twoje centrum leczenia osteoporozy

Ośrodek Reumatika jest miejscem, gdzie pacjenci mogą liczyć na opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Jeśli poszukujesz profesjonalnej pomocy w leczeniu osteoporozy, diagnozowaniu tego schorzenia lub interesuje Cię profilaktyka, to zapraszamy do kontaktu z nami.

leczenie-osteoporozy