dubrownik
2016-12-16

Rok walki z bólem stawów

Rok 2016 został ogłoszony europejskim rokiem walkiem z bólem stawów. W pierwszym ogólnoeuropejskim seminarium poświęconym leczeniu chorób stawów zorganizowanym przez EPIC European Pain Federation (Europejska Federacja Bólu) nie mogło zabraknąć lekarzy z Reumatiki.

Celem zorganizowanej we wrześniu br. konferencji w Dubrowniku było zrozumienie mechanizmów oceny, zapobiegania i leczenia bólu w reumatologicznych chorobach stawów. Wraz z postępującym starzeniem się europejskich społeczeństw zwiększa się częstotliwość chorób reumatologicznych związanych z zapaleniem stawów. Skala problemu stale rośnie - przypuszcza się, że do roku 2030 r. około 120 milionów dorosłych Europejczyków (25% populacji) będzie miało zdiagnozowane zapalenie stawów. Prawie połowie z nich przebieg choroby będzie utrudniał poruszanie się.

Cykl prezentacji i seminariów w Dubrowniku miał za zadanie popularyzację osiągnięć w dziedzinie leczenia chorób reumatologicznych ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych metod zwalczania ostrych i przewlekłych bóli stawów.

Centrum Reumatologii Reumatika reprezentowała w seminarium dr n.med. Ewa Matyska-Piekarska, która wysoko oceniła poziom konferencji i już zapowiedziała udział w przyszłorocznym spotkaniu, które odbędzie się w Kopenhadze.