Poradnia ortopedyczna

 

Cennik
Konsultacja ortopedyczna (cena może różnić się w zależności od lekarza) 250-300 zł
Zastrzyk dostawowy (blokada) 150 zł
Zastrzyk dostawowy podczas wizyty 100 zł
Podanie leku Durolane do stawu kolanowego 840 zł
Podanie glikokortykosteroidu pod kontrolą USG 200 zł
Viscosuplementacja z lekiem Durolane 840 zł
Viscosuplementacja z lekiem Hyalone 550 zł
System Angel - osocze bogatopłytkowe 2 100 zł
Orthokine 4 800 zł

 

Osocze bogatopłytkowe – System Angel

Czym jest osocze bogatopłytkowe (PRP)?

Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza pozyskanym z krwi własnej pacjenta. W płytkach krwi znajdują się czynniki wzrostu - specjalistyczne  białka, które zostają uwolnione z płytek dzięki kontrolowanemu rozpadowi,  który umożliwia rozpoczęcie kaskady procesów przyspieszających procesy gojenia stymulując inne komórki do działania oraz ich namnażania w miejscu podania w celu:

 • aktywizacji naturalnych procesów naprawczych uszkodzonych struktur po urazach oraz przeciążaniach
 • skrócenia czasu rekonwalescencji
 • redukcji bólu
 • rewitalizacji stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł.  

PRP wykazuje bardzo dobre właściwości prewencyjne,  daje gwarancje utrzymania stawów i innych struktur aparatu ruchu w dobrej kondycji pomimo fizjologicznych procesów starzenia. Osocze bogatopłytkowe jest bezpieczne dla Pacjenta  ponieważ jest  biokompatybilne z ludzkim ciałem  i nie powoduje alergii.

System Angel to technologia umożliwiająca stworzenie stężenia płytek krwi zawierających czynniki wzrostu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb Pacjenta w sposób gwarantowany i powtarzalny.To unikalna technologia, która pozwala dostosowywać nie tylko objętość PRP, ale również jego stężenie, a nawet zawartość czerwonych krwinek, w zależności od wymagań poszczególnych terapii.

Kwalifikacja do zabiegu:

Kwalifikacja pacjenta do regeneracyjnej terapii osoczem bogatopłytkowym odbywa się podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań USG i RTG.

Wskazania do zabiegu:

 • chondromalacja (rozmiękanie i pojawianie się ubytków) chrząstki stawów
 • przeciążenia więzadłowe i ścięgniste takie jak: łokieć tenisisty,  łokieć golfisty, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa, ostroga piętowa
 • niepełne uszkodzenia więzadłowo- torebkowe, takie jak np.: naderwanie więzadeł pobocznych kolana, naderwanie ścięgna Achillesa
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
 • ból stawów
 • profilaktyka, ochrona stawów – szczególnie u sportowców wyczynowych, oraz osób prowadzących aktywny tryb życia (biegaczy, triathlonistów)

 

  Jak wykonuje się zabieg podania osocza bogatopłytkowego systemem Angel?
 1. Pobranie krwi żylnej pacjenta
 2. Umieszczenie krwi Pacjenta w sterylnym jednorazowym zestawie Angel, wprowadzenie parametrów Pacjenta do separatora i uruchomienie indywidualnego programu.
 3. Uzyskane osocze bogatopłytkowe podawane jest w docelowe miejsce przez lekarza ortopedę pod kontrolą USG.

Poprawa stanu stawów, ścięgien i więzadeł w zależności od dolegliwości i jednostki chorobowej jest procesem wymagającym czasu. Efekty zastosowanej terapii czynnikami wzrostu możemy ocenić po 3 miesiącach od ostatniej iniekcji.

 

  Zalecenia po zabiegu

Przerwanie aktywności fizycznej przez 7 dni.
Iniekcje osocza bogatopłytkowego mogą powodować chwilowy ból, obrzęk i/lub wysięk -
- objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni.

 

  Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
 • ciąża i laktacja
 • choroba nowotworowa
 • zakażenia tkanek

 

Orthokine

Jest to bezpieczna metoda lecznicza w której otrzymuje się autologiczną kondycjonowaną surowicę wykorzystywaną w schorzeniach narządu ruchu. Poprzez  zastosowanie specjalnych technik, metoda ta pozwala pozyskiwać substancje powstrzymujące zapalenie bezpośrednio z krwi pacjenta.

Celem terapii jest interwencja bezpośrednio w źródle zapalenia. Hamuje ona proces zapalny stawów i ochrania chrząstkę stawową. Interleukina-1 (IL) uważana jest za główną cytokinę prozapalną. Białko to nasila proces zapalny, a w następstwie objawy zapalenia takie jak bolesność i obrzęk stawów. Dzięki wprowadzeniu do organizmu w miejscu zapalenia antagonisty receptora interleukiny 1 (IL- 1Ra, która jest podstawowym mediatorem odpowiedzialnym za niszczenie tkanek i ból) możliwa jest skuteczna, przynosząca ulgę pacjentom, interwencja medyczna. Terapia Orthokine:

 • zwalcza stan zapalny stawów
 • redukuje stopień odczuwania bólu
 • zapobiega narastaniu dolegliwości bólowych
 • zmniejsza sztywność i poprawia funkcje stawów przez co poprawia jakość życia
 • wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz blokuje proces degeneracji chrząstki stawowej.

Wskazania do zabiegu:

 • stany zapalne stawów
 • przeciążenia  więzadłowe i ścięgniste takie jak: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa, ostroga piętowa
 • choroba zwyrodnieniowa stawów - ból
 • RZS
 • urazy mięśni i ścięgien
 • przewlekłe zapalenia stawów
 • ostre zapalenia stawów

 

Kwalifikacja do zabiegu:

Kwalifikacja pacjenta do terapii regeneracyjnej Orthokine odbywa się podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań USG i RTG.

 

  Jak wykonuje się zabieg Orthokine?
 1. Lekarz pobiera od Pacjenta krew z żyły obwodowej przy pomocy specjalnej strzykawki systemu EOT II.
 2. Specjalnie opracowane wnętrze tej strzykawki sprawia, że w procesie inkubacji, określone komórki krwi zostają pobudzone do produkcji różnych substancji: białek hamujących proces zapalny stawów, a także substancji pobudzających wzrost różnych komórek. Głównym wytwarzanym w tym procesie białkiem przeciwzapalnym jest antagonista receptora interleukiny 1 (IL-1Ra), który blokuje dostęp interleukiny-1 do receptora, a w następstwie rozwój i nasilenie procesu zapalnego i jego objawów.
 3. Krew zostaje przeniesiona do wirówki, gdzie po odwirowaniu powstaje roztwór białka (surowica) którą wstrzykuje się w chory staw.
 4. Uzyskana surowica zostaje podzielona na 6 równych porcji. W dniu zabiegu Pacjent otrzymuje jeden zastrzyk w obszar dotknięty zapaleniem, co rozpoczyna stymulację procesów naprawczych i regeneracyjnych. Pozostała surowica podlega zamrożeniu w temperaturze -20 stopni.

 

Kolejne iniekcje pod kontrolą USG w chory staw Pacjent otrzymuje w terapii co 2-3 dzień. Efekt terapii jest osobniczo indywidualny w zależności od jednostki chorobowej, obserwacja długookresowa w badaniach klinicznych podaje, że po dwóch latach od terapii nadal utrzymuje się efekt przeciwbólowy.

 

  Zalecenia po zabiegu

Przerwanie aktywności fizycznej przez okres trwania terapii.  Zmniejszenie aktywności sportowej przez 3 tygodnie.

Iniekcje surowicy mogą powodować chwilowy ból, obrzęk i/lub wysięk - objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni.

 

  Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
 • ciąża i laktacja
 • choroba nowotworowa

 

Viscosuplementacja

Viscosuplementacja to zastosowanie kwasu hialuronowego, w dedykowanej dostawowej formie, wprowadzanego za pomocą iniekcji przez lekarza ortopedę pod kontrolą USG.

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem macierzy chrząstki stawowej dostarczany z płynu stawowego. Dzięki oleistej formie kwasu hialuronowego wprowadzenie go dostawowo powoduje: poprawę funkcji stawu i płynność ruchu. W warunkach fizjologicznych hialuronian jest związkiem produkowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej  i odpowiada za prawidłowy ruch w stawie.

Główną funkcją  kwasu hialuronowego w zdrowym stawie jest otaczanie i ochrona błony maziowej i powierzchni kolagenowej struktury tkanki chrzęstnej przed uszkodzeniami mechanicznymi powodowanego dźwiganiem całego ciała.  Kwas hialuronowy jest odpowiednim środkiem smarującym zarówno dzięki właściwościom samych cząsteczek, jak również dzięki możliwości ich rozprowadzania w całym stawie.

Kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe pomiędzy siecią włókien kolagenowych otaczająca wszystkie komórki, naczynia krwionośne i chłonne, oraz zakończenia komórek nerwowych w tkankach stawowych, działając jak substancja smarująca.

Badania kliniczne  zastosowania kwasu hialuronowego dostawowo potwierdzają  skuteczność działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz osłaniającego chrząstkę stawową. Dzięki tego typu zabiegom wzrasta elastyczność płynu stawowego,  odżywienie oraz  śliskość chrząstki stawowej co przyczynia się  do poprawy  warunków biochemicznych stawu.  Viscosuplementacja:

 • opóźnia proces starzenia  i destrukcji stawu,
 • poprawia funkcje stawu
 • otacza i ochrania błonę maziową stawu
 • jest dobrą alternatywą do stosowania doustnych preparatów przeciwbólowych oraz glikokortykosteroidów.

Dzięki unikatowej strukturze chemicznej preparatów dostawowych, wydłużającej czas przebywania substancji w stawie, możemy uzyskać długoterminowy efekt terapii. Poprawienie struktury pozakomórkowej chrząstki i stymulację do jej prawidłowego funkcjonowania.

Wskazania do zabiegu:

 • Leczenie pierwszych stadium choroby zwyrodnieniowej stawów i chondromalacji chrząstki stawowej.
 • Profilaktyka dla osób  starszych jako działanie przeciwbólowe i chroniące staw.
 • Profilaktyka dla osób prowadzący aktywny tryb życia i wyczynowych sportowców w celu opóźnienia starzenia, ochrony, prawidłowego odżywienia chrząstki, zmniejszenia obciążania stawów  podczas biegania i innych sportów np. triathlonu.

Kwalifikacja do zabiegu:

Kwalifikacja pacjenta do terapii regeneracyjnej kwasem hialuronowym odbywa się podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań USG i RTG.

 

  Jak wykonuje się zabieg Viscosuplementacji?
 1. Przygotowanie stawu i okolicy poddanej zabiegowi.
 2. Wprowadzenie igły do stawu pod kontrolą USG i podanie preparatu w staw.

 

W chondromalacji i chorobach zwyrodnieniowych stawów w zależności od stopnia zaawansowania choroby efekt utrzymuje się min. 6 miesięcy.

W profilaktyce i osób wyczynowo uprawiających sporty zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego w stawy w zależności od aktywności fizycznej i prowadzonego stylu życia raz na 1-2 lata

 

  Zalecenia po zabiegu

Po podaniu preparatu  należy ograniczyć uprawianie sportu przez tydzień.

W przypadku zaleconej przez lekarza terapii kwasem hialuronowym ( w schemacie 3 iniekcje w odstępie tygodniowym w stawie kolanowym ) lub w odstępie 2-4 tygodnie np. w stawie biodrowym aktywność należy ograniczyć przez cały okres trwania terapii.

 

Zastrzyki śródstawowe mogą powodować chwilowy ból, obrzęk i/lub wysięk - objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni

 

  Co jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
 • zdiagnozowana nadwrażliwość na hialuronian sodu
 • choroby autoimmunologiczne w wywiadzie
 • zastoje żylne lub limfatyczne
 • infekcje lub poważne zapalenia stawów
 • choroby skórne lub infekcje w miejscu podania preparatu
 • ciąża i laktacja
 • choroby nowotworowe